„Go Forward“ ir „Šeršėliafam“ surengta diskusija: Lyčių lygybė Lietuvoje – situacija gerėja ar stovime vietoje?

Paskelbta: 2019-02-07 | Autorius: Kino teatras „Pasaka”

O kaip pasaulį keisi tu?“ – klausia vasario 6 d. prasidedantis tarptautinis moterų filmų festivalis „Šeršėliafam. Festivalio įžanginiu renginiu tapo konferencijosGo Forwardkartu su Swedbankir kino teatru Pasakasurengta diskusija, pakvietusi kalbėtis aktualiais lyčių vaidmenų kaitos, stereotipų bei nelygybės klausimais.  

Diskusijoje dalyvavo SwedbankLietuvoje valdybos pirmininkė Dovilė Grigienė, reklamos specialistė Dovilė Filmanavičiūtė, ygių galimybių kontrolieriaus tarnybos vyresnysis patarėjas Donatas Paulauskas ir kinotyrininkė Lina Kaminskaitė-Jančorienė. Diskusiją moderavo LRT.lt vyriausiasis redaktorius Mindaugas Jackevičius.

Kinotyrininkė, mokslininkė, Lina Kaminskaitė-Jančorienė pasidalino atlikto tyrimo apie moterų padėtį Lietuvos kino industrijoje įžvalgomis. Politikos ir viešojoje erdvėje bandyta aiškinti, kad Lietuva ir Lietuvos kino sritis yra išskirtinė: daug jaunų kuriančių moterų, režisierių, todėl viskas yra puiku,“ –  pastebėjo Lina. Tačiau atliktas tyrimas parodė, jog reali situacija gerokai skiriasi nuo įsivaizduojamos. Lina Kaminskaitė-Jančorienė atkreipė dėmesį į tai, jog vis dar neturime nė vieno ilgametražio vaidybinio filmo nufilmuoto moters operatorės, o moterų režisierių nepadaugėjo nuo 1995 m. Pasak mokslininkės, nė vienoje kino aikštelės srityje nėra balanso.Ten, kur yra didžiausia galia ir pinigai vaidybiniame ilgametražiame kine mažiau moterų. Ten, kur yra mažiausiai pinigų ir prestižo trumpametražiame arba dokumentiniame kine moterų yra daugiausia.

Dirbu reklamos industrijoje kūrybos vadoves galiu suskaičiuoti ant vienos rankos. Jei kalbame apie vadovaujančias pozicijas, Lietuvoje jų vis dar nedaug,“ – pastebėjo Dovilė Filmanavičiūtė. Reklamos specialistė atkreipė dėmesį, kad vis dar gajos nuostatos, jog tam tikromis temomis moterys negali parašyti gerų tekstų, joms patikimi mažiau reikšmingi, riboto biudžeto darbai.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos vyresnysis patarėjas, knygos apie feminizmą „F* žodis, kurio negalima minėtiautorius Donatas Paulauskas pastebėjo, jog per dešimt metų lyčių lygybės indekse pasistūmėjome vos vienu procentu. Mums neblogai sekasi su moterų užimtumu, gan daug moterų dalyvauja gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos sektoriuose. Taip pat turime nemažą viešojo sektoriaus moterų vadovių skaičių. Turime stiprių pusių, bet jų mažai, o tendencija tokia, kad stovime vietoje labai ilgą laiką –  nes nededame jokių pastangų kaip valstybė,“ – konstatavo Donatas Paulauskas.

Vienas objektyvus dalykas, kurį vertėtų paminėti atlyginimų skirtumas tarp vyrų ir moterų, kuris Lietuvoje yra apie penkiolika procentų ir nekinta daug metų. Tai yra problema todėl, kad turime visuomenę, kurioje moterų daugiau nei vyrų, jos yra išsilavinusios, o štai tokia atskirtis. Natūraliai einame prie moterų skurdo. Moterys gyvena ilgiau, bet turi mažesnes pajamas,“ – į dar vieną aktualią problemą dėmesį atkreipė Dovilė Grigiene, Swedbank Lietuvoje valdybos pirmininkė, aktyviai prisidedanti prie lyčių lygybės skatinimo versle.

Apibendrindamas diskusiją, Donatas Paulauskas pabrėžė, jog, nepaisant įvardytų problemų, pilietinės visuomenės srityje pastebimas ryškus progresas. Manau, pilietinė visuomenė yra subrendusi reikia tęsti gerus pradėtus darbus. Sunkiausiai keičiasi tai, kas yra žmonių galvose ir namuose, nes stereotipai yra problemiška lyčių nelygybės sritis, kurioje turime dar labai daug dirbti, reziumavo Donatas Paulauskas.

Kitos naujienos: