Apie paveldo vertybes inotatyviai: interaktyvaus dokumentinio filmo „Nupučiama siena“ pristatymas

Paskelbta: 2018-12-03 | Autorius: Ivona Žilinskaja

 

Gruodžio 6 d., 18.00 val. Kino teatras „Pasaka“ ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija kviečia žiūrovus į interaktyvaus dokumentinio filmo „Nupučiama siena“ pristatymą, skirtą atskleisti unikalų, trapų ir visus jaudinantį Kuršių nerijos kultūrinį kraštovaizdį, kuris 2000-aisiais buvo įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Išskirtinė Kuršių nerijos vertė – tai tampriai persipynęs ir vis dar besiformuojantis gamtos bei žmogaus, jo kultūros, gyvensenos bei tradicijų santykis, žmogaus veikla ir specifinės gyvenimo sąlygos tebekuriančios Kuršių nerijos kultūrinį kraštovaizdį.

Iki Vokiečių ordino užkariavimo XIII a., Kuršių nerijoje gyveno prūsai ir kuršiai, XV-XVI a. sankirtoje šioje žemėje apsigyveno ryškiausiai jos etninį savitumą reprezentavę kuršininkai, o jau XVI a. Kuršių nerija buvo daugiakultūris arealas, kur gyveno vokiečiai, kuršininkai ir lietuviai.

 Antrasis pasaulinis karas iš esmės pakeitė Kuršių nerijos gyventojų tautinę sudėtį. Dauguma vietos gyventojų po 1944 m. į savo namus nebesugrįžo, jų vietą užėmė atvykėliai iš Sovietų sąjungos ir kitų Lietuvos vietų, Kuršių neriją ėmę vadinti savaisiais namais. Žlugus Sovietų sąjungai, pusiasalio viduryje bus pastatyta siena, skirianti Lietuvos Respubliką ir Rusijos Federacijai po karo priskirtą Kaliningrado sritį.

Interaktyvus dokumentinis filmas „Nupučiama siena“ pasakoja apie padalintą gyvenimą, inovatyviu būdu pristato Kuršių nerijos, dviejų valstybių teritorijos, kultūrinį fenomeną, siekia šią ypatingą vietą atskleisti kaip vientisą kultūrinę bei istorinę erdvę. Dokumentinio filmo kūrėjai kalba apie tradicinį ir tuo pačiu kintantį žmogaus ir gamtos santykį su vietove, jos istorija ir paveldėtomis vertybėmis, ypač iš vis dar netolimo sovietinio laikotarpio. Žiūrovas yra kviečiamas inovatyviai ir kūrybingai žvelgti į šią ypatingą vietovę, skatinamas aktyviai dalyvauti ir savarankiškai bei kūrybiškai plėtoti filmo bei siužeto eigą. 

Interaktyvaus filmo centre – aštuoni herojai, po keturis tos pačios profesijos personažus kiekvienoje valstybinės sienos pusėje. Šie keturi tos pačios profesijos herojų portretai atstovauja keturis metų laikus, kuomet jiems tai – pats darbymetis. Žvejai yra vaizduojami rudenį, rašytojos – žiemą, miškininkai – pavasarį, o taksi vairuotojas ir vežėjas – vasarą.

 „Mane visada žavėjo beveik izoliuotas Kuršių nerijos vietinių gyvenimas. Atrodo, kad jie skiriasi nuo „žemyninės“ Lietuvos gyventojų, kad ir kaip neįtikėtinai tai beskambėtų trijų milijonų šalyje. Leistis į šio filmo kelionę, ieškoti Kuršių nerijos tautų skirtybių, sąlygotų istorijos ir režimo, man atrodo be galo prasminga. Tik suvokdami skirtybes, jas pažindami ir priimdami, galime gyventi kartu. Šiandieniniame geopolitiniame kontekste ši mintis, nors ir išreikšta menine priemone, atrodo ypač prasminga, “- sako režisierius Andrius Lekavičius.

Renginio dalyviai turės išskirtinę progą susitikti su filmo kūrybine komanda bei filmo režisieriumi, kuris pirmasis Lietuvoje pritaikė Cross ir Trans media galimybes kino projektams. Režisierius jau sėkmingai yra įgyvendinęs nemažai projektų įvairiose medijos platformose. Projektas "Nupučiama siena" buvo vystomas ir pristatomas "Visions du Réel" dokumentinių filmų festivalio Šveicarijoje industrijos sekcijoje, !F Lab interaktyvios dokumentikos mokymuose Švedijoje ir DOC TANK renginyje East Doc Market metu Čekijoje. 2018 m. rugpjūčio mėn. filmas „Nupučiama siena“ pristatytas tarptautiniame Baltijos šalių kino festivalyje „Baltijos banga“, Nidoje.

 

Kino projekto kūrybinė grupė: 

Režisierius – Andrius Lekavičius

Prodiuserė – Laura Almantaitė

Operatorius – Adomas Jablonskis

Garso operatoriai – Iveta Macevičiūtė, Ignas Lungevičius

Kompozitorius – Tomas Narkevičius Fingalick

 

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba, Neringos m. savivaldybė

Patronažą suteikė Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija 

 

Renginys nemokamas. Būtina išankstinė renginio registracija.

Kitos naujienos: