Filme „Kriaušių pyragėliai su levandomis“ – nuo klišių išlaisvintas autistinis sutrikimas

Paskelbta: 2016-09-01 | Autorius: Kino pasaka

Kino teatruose šiltai sutikta romantiška istorija „Kriaušių pyragėliai su levandomis“ (Le Goût des Merveilles, 2015) kviečia iš arčiau ir be išankstinių nusistatymų pažinti vieną autizmo formų – Aspergerio sindromą – turinčius žmones.

Tarp levandomis nusėtų Provanso laukų gyvenanti dviejų vaikų mama Luiza (akt. Virginie Efira) ant savo pečių jaučia užgulusią, rodos, viso pasaulio naštą – kriaušių vaismedžių verslas nesiseka, bankas gviešiasi namų, o streso lydima kelionė automobiliu baigiasi nelaimingu atsitikimu. Netikėtos avarijos metu Luiza partrenkia keistuolį, tarsi iš kito pasaulio nusileidusį, Pjerą ( akt. Benjamin Lavernhe).

Pjero personažas – nepripažintas genijus, turintis vaiko širdį. Ir Aspergerio sindromą. Susijaudinęs jis garsiai vardina pi skaičiaus reikšmes po kablelio ir žnaibo žmones, kuriems jaučia prielankumą. Tuo pačiu metu Pjeras yra tarsi visada tik tiesą rodantis veidrodis, kuriame matome, kokie iš tikrųjų esame. Ir kad bet kokios mūsų problemos turi sprendimus.

„Stebinančiai nuoširdus ir išvengiantis daugumos – jei ne visų – klišių, sutinkamų filmuose apie tam tikrą autizmo formą turinčius veikėjus. Kartu tai ir nepaprastai šiltas filmas.“ – rašo „The Hollywood Reporter“. Filmas vertinamas dėl subtilaus ir šviesaus žvilgsnio į autistinį sutrikimą turintį asmenį, grakščios ir emocingos aktorių vaidybos, gebėjimo atsisakyti panašiems pasakojimams būdingų stereotipų.

Filmo režisierius ir scenarijaus autorius Ericas Besnardas pabrėžia, jog tai nėra filmas apie Aspergerio sindromą ir jame kalbama apie labai universalius dalykus. Pasak jo, tai patvirtina ir itin šiltos publikos reakcijos – žiūrovai Pjero personaže atpažįsta save. „Jie suvokia, jog savyje turi tą patį gebėjimą stebėtis, gyventi čia ir dabar. Dar daugiau – jie supranta, kad būtent jis yra teisus. Jis nesisaugo kaip kiti, nesislepia, atsitverdamas nuo pasaulio. Nes už tai, ką įgyjame saugodamiesi, sumokame gyvenimo pojūčio kainą.“

Filmo ieškokite Lietuvos kino teatrų repertuaruose ir internetinėje platformoje e.kinopasaka.lt

Kitos naujienos: