„Kine po žvaigždėmis“ – legendinė istorinė lenkų drama „Tvanas“

Paskelbta: 2016-07-07 | Autorius: Kino pasaka

Liepos 7 d. Valdovų rūmų kieme susirinkę „Kino po žvaigždėmis“ žiūrovai turės išskirtinę galimybę pakeliauti laiku – į dramatišką istorinį Abiejų Tautų Respublikos laikotarpį juos pakvies epinis pasakojimas „Tvanas“ (Potop Redivivus, 1974).

Kartu su Lenkijos institutu Vilniuje pristatoma juosta buvo nominuota „Oskarui“, o 2014 m. – sutrumpinta, restauruota ir skaitmenizuota. Filmas atnaujintas konsultuojantis su režisieriumi Jerzy Hoffmanu ir legendiniu lenkų operatoriumi Jerzy Wójciku.

 

Vienu svarbiausių lenkų filmų vadinamas darbas yra literatūrinės Nobelio premijos laureato Henriko Sienkiewicziaus knygos ekranizacija. Filmo veiksmas vyksta Lietuvoje ir Lenkijoje 1655-1657 metais, laikomais vienu juodžiausių Abiejų Tautų Respublikos laikotarpiu. Švedų užpulta ir nusiaubta šalis neteko ketvirčio gyventojų, pirmąsyk valstybės istorijoje buvo užimta Lietuvos sostinė Vilnius.

 

Filme pasakojama dramatiška jauno ir žavaus nuotykių ieškotojo Andžejaus istorija. Nepalankiai susiklosčius aplinkybėms vaikinas duoda priesaiką švedų pusėn perėjusiems Radviloms ir atsidūręs svetimame krašte yra priverstas kariauti prieš savus. Draugai ir mylimoji Olenka jį laiko išdaviku. Ne kartą rizikuodamas gyvybe, Andžejus nueina ilgą kelią, didvyriškai siekdamas susigrąžinti garbę, tėvynę ir meilę.

 

Nors ir rodo sudėtingą laikmetį, „Tvanas“ – dinamiškas, veiksmo ir humoro kupinas filmas. Nuobodžiauti neleidžia ir įspūdingos mūšių bei dvikovų scenos, kostiumai, poetiški kraštovaizdžiai. Filme vaidina geriausi to meto lenkų aktoriai, o atkuriant istorines filmo scenas konsultuotasi su daugybe mokslininkų ir specialistų.

 

„Tvanas“– vienas didžiausių Lenkijos kinematografijos istorijos projektų. Pirmo ir antro plano vaidmenis atliko beveik keturi šimtai aktorių ir tūkstančiai statistų, o pagrindinių vaidmenų atlikėjų pasirinkimo klausimą buvo galima palyginti su aistromis, sukeltomis diskusijų, kas turėtų įkūnyti Scarlett O'Hara legendinėje „Vėjo nublokšti“ ekranizacijoje. Pasirodymo laikotarpiu juosta sulaukė rekordiško Lenkijos žiūrovų susidomėjimo – į filmo seansus parduota beveik trisdešimt milijonų bilietų.

 

Kitos naujienos: